Stomatologia dziecięca
Stomatologia dziecięca to specjalizacja stomatologiczna, która uwzględnia różnice w budowie zębów w okresie rozwojowym oraz psychologiczne aspekty leczenia dzieci.
Stomatologia dziecięca w gabinetach Stomatologia Bełzy 27
Wizyta adaptacyjna to pierwszy i KLUCZOWY kontakt dziecka z gabinetem stomatologicznym. Dziecko poznaje miejsce, lekarza i personel, nabiera zaufania. Istotne, by była przeprowadzona najpóźniej do 2 roku życia, zanim rozboli pierwszy ząb. Pozwala to oszczędzić dziecku traumatycznych przeżyć, które mogą mieć wpływ na jego późniejsze kontakty z lekarzem dentystą. Najrozsądniejszy termin pierwszej wizyty, pozwalający na uzyskanie w porę wskazówek profilaktycznych przypada przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia. Wizyta adaptacyjna trwa ok. pół godziny. Delikatnie, przyjaźnie i z uwagą, w formie zabawy oswajamy dziecko, zapoznajemy ze sprzętem i akcesoriami w gabinecie. O wszystkim, co będzie się działo, opowiadamy w najprostszy sposób, językiem dziecka i starając się wzbudzić w nim ciekawość. Po zakończeniu wizyty mały, dzielny Pacjent otrzymuje nagrodę, która jednocześnie stanowi zachętę do kolejnych spotkań.
Zachęcamy rodziców do pozytywnego nastawienia dziecka do wizyty adaptacyjnej, nie straszenia dentystą i nie przekazywania negatywnych doświadczeń z dzieciństwa, wszak obecnie leczenie dzieci odbywa się bez bólu i w przyjaznej atmosferze.
KOCHAM, WIĘC DBAM
Wizyty kontrolne mają na celu przeprowadzanie badania stanu uzębienia mlecznego i mieszanego u dzieci oraz kontrolę higieny ich jamy ustnej. Zalecane są częściej niż u dorosłych, bo 3-4 razy do roku.
Instruktaż higieny jamy ustnej to szczegółowe wskazówki dotyczące pielęgnacji jamy ustnej. Po badaniu, lekarz dentysta ustala odpowiednią metodę szczotkowania, biorąc pod uwagę wiek i umiejętności manualne dziecka. Następnie pokazuje w jaki sposób należy czyścić zęby.
Dentysta może też pomóc w wyborze odpowiedniej szczoteczki do zębów, pasty i innych przyborów.
Lapisowanie zębów, impregnacja – zabieg pozwalający na zachowanie zęba mlecznego stosowany przy bardzo dużym zniszczeniu próchnicą, kiedy założenie wypełnienia jest niemożliwe. Polega na wysyceniu rozmiękczonej tkanki zęba roztworem azotanu srebra w celu jej utwardzenia i zahamowania próchnicy. Dzięki temu nie jest konieczne usunięcie zęba – można go zachować do momentu wymiany na ząb stały, co zapobiega powstawaniu wad zgryzu.
Lakowanie zębów – zabieg profilaktyczny mający na celu zabezpieczenie przed bakteriami próchnicotwórczymi bruzd i zagłębień anatomicznych zębów trzonowych i przedtrzonowych. Wykonywany jest bezpośrednio po wyrżnięciu się całej powierzchni żującej zęba i polega na uszczelnieniu bruzd specjalnym lakiem z dodatkiem fluoru. Stan laku należy kontrolować i w miarę potrzeby uzupełniać w miejscach gdzie uległ starciu bądź wypłukaniu.
Lakierowanie zębów – zabieg profilaktyczny polegający na pokryciu powierzchni gładkich zębów specjalnym lakierem z zawartością fluoru. Fluor wzmacnia szkliwo zęba i chroni przed próchnicą.
Leczenie zębów mlecznych
Dawne przekonania, że zębów mlecznych się nie leczy, mrożą krew w żyłach dentystów i świadomych rodziców. Takie zaniedbanie może mieć bardzo negatywne konsekwencje. Nieleczone ubytki próchnicowe zębów mlecznych prowadzą do powstawania stanów zapalnych i konieczności usunięcia zęba, a jego przedwczesna utrata przyczynia się do powstawania wad zgryzu.
Kochanym maluszkom proponujemy leczenie w znieczuleniu oraz kolorowe wypełnienia – Mały Pacjent sam może zdecydować o jego kolorze. Nasze wypełnienia z brokatowym połyskiem to: niebieski, zielony, złoty, srebrny, pomarańczowy, jagodowy, różowy i limonkowy.
Fluryzacja – zabieg profilaktyczny, którego celem jest wzmocnienie szkliwa i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Polega na aplikacji specjalnej pianki fluorowej na indywidualną łyżkę dopasowaną do jamy ustnej. Możemy zastosować piankę o smaku truskawkowym, miętowym albo gumy balonowej.