Protetyka i leczenie protetyczne

Leczenie protetyczne obejmuje uzupełnianie utraconych lub przebarwionych tkanek zęba oraz pojedynczych i mnogich braków zębowych bez ingerencji chirurgicznej.

Braki zębowe mogą mieć negatywne konsekwencje zdrowotne a widoczne, występujące w obrębie zębów przednich źle wpływają na samopoczucie i pewność siebie.

Obecnie protetyka oferuje najrozmaitsze i nowoczesne rozwiązania:

 • korony
 • mosty
 • korony i mosty akrylowe jako tymczasowe uzupełnienia
 • wkłady koronowo – korzeniowe
 • wkłady (inlay) i nakłady (onlay) oraz nadkłady (overlay) zamiast wypełnień kompozytowych, zapewniające dużo większą szczelność i trwałość (nawet 10 -15 lat)
 • protezy zębowe (częściowe, całkowite, szkieletowe, na implantach)
 • szyny relaksacyjneKorona – praca protetyczna wiernie odtwarzająca anatomiczny kształt zniszczonego lub złamanego zęba.
  Umożliwia poprawę kształtu i koloru zęba oraz jego położenia w łuku zębowym. Może być osadzona na własnym zębie lub implancie i wykonana z pełnej ceramiki lub na podbudowie:
 • metalowej
 • cyrkonowejCyrkon – najnowocześniejszy materiał wytwarzany w oparciu o technologię komputerową, która zapewnia uzyskanie największej możliwej dokładności i szczelności. Jest w pełni bezpieczny, nieuczulający. Kluczową jego zaletą jest biały kolor co sprawia, że nałożona porcelana odbija światło jak własne zęby gwarantując estetyczny i naturalny efekt.

Korona pełnoceramiczna zapewnia doskonałą estetykę, jest nie do odróżnienia od zębów własnych. Zalecana głównie do odtworzenia przednich zębów.

Wkład koronowo – korzeniowy konieczny jest w przypadku dużego zniszczenia zęba i często warunkuje utrzymanie korony protetycznej. Może być wykonany ze stopu metalowego, tlenku cyrkonu lub włókna szklanego.

Most dokładnie odtwarza kształt utraconych zębów oraz ich położenie w łuku zębowym. Do jego wykonania wykorzystuje się zęby sąsiadujące z luką zębową. W tym celu pomniejsza się obwód zębów filarowych i nakłada się na nie uzupełnienie składające się z dwóch koron połączonych ze sobą brakującym (bądź brakującymi) zębami. Uzupełnienie luki można również wykonać na dwóch implantach.

Szyna relaksacyjna specjalnie zaprojektowana nakładka na zęby minimalizująca napięcie w obrębie głowy i szyi. Dzięki zastosowaniu szyny zmniejsza się sztywność karku, ból głowy, szczęk. Poprawia się też jakość snu.