Sedacja wziewna gazem rozweselającym
Stosowana jest w zabiegach:
1) endodontycznych (leczenie kanałowe)
2) chirurgicznych
3) ogólnostomatologicznych
Mimo, iż w dzisiejszych czasach zabiegi stomatologiczne – leczenie czy usuwanie zębów – są całkowicie bezbolesne, istnieje duża grupa pacjentów borykających się z panicznym strachem przed dentystą i gabinetem stomatologicznym (tzw. dentofobią).
Podtlenek azotu
Podtlenek azotu stosowany jest w medycynie i stomatologii na całym świecie od dawna, choć nadal mało popularny w Polsce. Uspokojenie uzyskuje się wdychając gaz rozweselający za pomocą maseczki zakładanej na nos. Z tego względu uzyskanie efektu sedacji jest możliwe u pacjentów chcących współpracować przy oddychaniu.
Dorośli
Metoda ta wprowadza pacjenta w stan przyjemnego rozluźnienia i częściowo zniesienia czucia bólu. Podczas sedacji wziewnej pacjent nie śpi i jest świadomy mimo, że jest wprowadzony w stan głębokiego rozluźnienia. Przyjemność przebywania w tym stanie powoduje, że pacjent nie odczuwa lęku. Sprzyja to zarówno podawaniu znieczulenia miejscowego, jak również przeprowadzaniu nawet długich zabiegów.
Dzieci
Podczas stosowania tej metody dzieci bardzo często zaczynają wyobrażać sobie, że pływają lub latają. Jednocześnie cały czas utrzymywany jest kontakt z Małym Pacjentem. Pod wpływem gazu dziecko staje się spokojne, chętne do współpracy. W celu zapewnienia całkowitego komfortu leczenia dzieci, w odpowiednim momencie podawane jest znieczulenie miejscowe. Przemiana zachodząca w zachowaniu dziecka jest niezwykła. Większość Pacjentów całkowicie wyzbywa się lęku przed kolejna wizytą u dentysty. Z biegiem czasu potrzeba stosowania podtlenku w trakcie wizyt mija. Maluchy, które z płaczem, często na siłę były prowadzone do gabinetu, stają się spokojne i ufne.
Wskazania do stosowania sedacji wziewnej:
*silny lęk przed leczeniem,
*silny lęk przed ukłuciem zarówno u dzieci jak i u dorosłych,
*nadpobudliwość nerwowa,
*długie, monotonne lub szczególnie nieprzyjemne zabiegi chirurgiczne, protetyczne,
*odruch wymiotny.
*usuwanie złogów nazębnych u bardzo wrażliwych pacjentów,
Przeciwwskazania do stosowania sedacji wziewnej:
*przeziębienie, przerost migdałków gardłowych – niedrożność górnych dróg oddechowych,
*I trymestr ciąży,
*choroby psychiczne,
*stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis,
*roztrzenie oskrzeli, rozedma płuc,
*alkoholizm.
*brak współpracy pacjenta-głębokie upośledzenie psychiczne.
Zalecenia:
-nie należy jeść co najmniej 2 godziny przed zabiegiem,
-wizyta dzieci z rodzicem lub opiekunem prawnym,
-nie należy pić alkoholu w dniu zabiegu,
-nie należy zakładać ciasnych ubrań,
-kobiety będące w ciąży muszą to bezwzględnie zgłosić,
-samochód można prowadzić po 30 minutach od zakończenia podawania gazu,
Leczenie dzieci wymaga zupełnie innego podejścia niż leczenie dorosłych pacjentów. Przede wszystkim ze względu na bliski zeru próg tolerancji na ból, a także silny strach, jaki dzieci odczuwają przed wszystkim co nieznane. Dlatego mamy do zaproponowania dzieciom wizytę adaptacyjną na której będzie można zapoznać się z gabinetem, lekarzem dentystą oraz instruktaż oddychania przez maseczkę.
Polecamy sedację zarówno dzieciom,aby w ten sposób zapobiec negatywnym skutkom wizyty u dentysty, którymi są stres, ból, a czasem również ogólne zniechęcenie do stomatologa, mogące z wiekiem przerodzić się w dentofobię, jak i dorosłym, dla których wizyta u stomatologa bywa przeżyciem traumatycznym.
Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o sedacji wziewnej zapraszamy na stronę www.sedacja.pl